Treningi EMS to nic innego jak elektrostymulacja mięśniowa. Takie treningi ostatnimi czasy zyskują dużą popularność. Czy tak naprawdę jest to takie skuteczne, proste i łatwe? Czy oszczędza czas?
Skąd się wzięło EMS?
Aby dobrze zrozumieć zasady działa elektrycznej stymulacji mięśniowej, trzeba się temu przyjrzeć dokładnie. Treningi EMS to trening, który wykorzystuje podczas ćwiczeń elektrostymulację mięśniową. Ta metoda jest uważana na jednej z najbardziej łatwych i korzystnych ćwiczeń treningowych w ostatnich czasach. Jakie jest jej pochodzenie? Wywodzi się ona z fizjoterapii, a w głównej mierze takie treningi są wykorzystywane do rehabilitacji trwałych uszkodzeń mięśniowych.
Treningi EMS na Śląsku. Gdzie takie miejsce znaleźć?
Pomimo, że na zachodzie Europy EMS zyskał bardzo dużo miłośników, to w dalszym ciągu w Polsce bardzo ciężko jest znaleźć miejsca, w których można skorzystać z tego typu usług. Są osoby, które na pewno chciałby spróbować tej metody ćwiczeń. Treningi EMS są na Śląsku. Future Sport Center w Bytomiu w swojej ofercie posiada treningi EMS z profesjonalną trenerami personalnymi. Nasza firma znajduje się przy ulicy Składowej 2 w Bytomiu. Ceny treningów EMS zaczynają się od 350 złotych. W cenę treningu EMS jest wliczony strój(startowy pakiet), ważność, zajęcia oraz trener personalny.
Co warto wiedzieć o elektrostymulacji mięśniowej?
Tak jak wzrosło zainteresowanie tymi innowacyjnymi ćwiczeniami, elektryczna stymulacja mięśniowa doczekała się zastosowania także w treningach fizycznych. Jaka jest główna zaleta? Zwiększenie wydajności treningowej. Ten sposób ćwiczeń pozwala na lepszą regenerację naszych mięśni, przyśpiesza osiąganie zamierzonych efektów oraz oszczędza czas spędzany np. na siłowni.
Dzięki treningom EMS: oszczędzasz czas, dbasz o zdrowie i tracisz szybko wagę. Pamiętajmy, aby ćwiczyć mądrze. Ciężka praca popłaca, ale lepiej osiągnąć wymarzone efekty bez dużego wysiłku.
W trakcie takiego treningu stymulowane są między innymi:
- mięśnie brzucha,
- klatki piersiowej,
- pośladków,
- grzbietu,
- odcinka lędźwiowego,
- pleców oraz ud.
Na podstawie badań, które przeprowadzono na Uniwersytecie w Bayreuth oraz w Niemieckim Uniwersytecie Sportowym w Kolonii można wywnioskować, że zaletą treningów EMS jest ponad 40% większa efektywność w zestawieniu z efektami uzyskiwanych przy wykorzystaniu zwykłego treningu na siłowni.
Elektrostymulacja mięśniowa po raz pierwszy na szerszą skalę użyto w trakcie szkoleń żołnierzy bloku wschodniego. Dopiero w 1973 roku doktor Kots z Centralnego Instytutu Kultury Fizycznej w byłym ZSRR zauważył bardzo duży potencjał wpływający na zwiększenie naszej siły i efektywności treningu, co było niemożliwe do osiągnięcia zwykłymi sposobami treningowymi.
Dr Kots przedstawił wykorzystanie urządzeń tensometrycznych, które pozwalały na skurcze mięśni oraz wzrost naprężenia do 30 procent w porównaniu do tradycyjnych ćwiczeń.