Wpływ elektrostymulacji na ciało

EMS to propozycja dla wszystkich, którym zależy na osiągnięciu wymarzonej sylwetki bez spędzania wielu godzin na siłowni. Wydawałoby się, że to niemożliwe, jednak elektrostymulacja mięśni przynosi takie efekty.

Dowiedz się, jak elektrostymulacja wpływa na ciało

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak elektrostymulacja (EMS) wpływa na ciało, należy poznać definicję tej nowoczesnej metody. Najprostsze wytłumaczenie to równoczesne oddziaływanie prądem zmiennym (o zróżnicowanej częstotliwości i szerokości impulsu) na nerwy poruszające mięśniami. Proces ten prowadzi do pobudzenia tkanki mięśniowej, której poszczególne włókna kurczą się, co prowadzi do uzyskania pożądanego efektu. W zależności od oczekiwań będzie przypominał trening siłowy, masaż relaksacyjny czy drenaż limfatyczny.

Czego używa się w trakcie ćwiczeń?

Specjalnie zaprojektowany strój, wyposażony w generatory impulsów elektrycznych, zakładany jest na tors i sąsiadujące z nim partie mięśni. Sterowany elektroniczne, z pomocą specjalnie stworzonego do tego celu oprogramowania, wysyła sygnały do nerwów i tkanek mięśniowych. Tak zaprojektowane ubranie treningowe używane było początkowo głównie przez fizjoterapeutów, lecz od pewnego czasu znajduje zastosowanie również w branży fitness. Generowane przez nie impulsy przedostają się do skóry, a potem dalej – do głębiej położonych komórek, wpływając na proces kurczenia się i rozkurczania mięśni.

Jakie efekty przynosi elektrostymulacja?

Używanie specjalnie zaprojektowanej kamizelki, przekazującej komórkom ciała bodźce elektryczne, prowadzi do dynamicznego wzrostu mięśni, redukcji tkanki tłuszczowej, a także uzyskania lepszej postawy ciała. Wszystko to można osiągnąć nawet 3 razy szybciej niż dzieje się to w przypadku tradycyjnych form treningu. Jakich efektów można spodziewać się, korzystając z elektrostymulacji? Przede wszystkim możliwe staje się efektywne spalanie kalorii – nawet 1200 kcal w ciągu 30 minut. Dodatkowo sprawniej funkcjonujący organizm ma szybszy metabolizm, co daje pozytywne efekty nawet poza salą treningową. Zauważalne są także, w zależności od oczekiwań, przyspieszony wzrost mięśni czy redukcja cellulitu. Prowadzone w ten sposób ćwiczenia fizyczne są przyjazne nie tylko osobom zdrowym, ale także tym, które borykają się z trudnościami w zakresie motoryki. Oznacza to, że prowadzona aktywność nie obciąża stawów, co jest szczególnie istotne dla osób przechodzących na przykład przez proces rekonwalescencji.

Wpływ elektrostymulacji na ludzki organizm jest, jak widać, wielopoziomowy. Ta forma oddziaływania na tkankę mięśniową jawi się zatem jako ciekawa alternatywa zarówno dla miłośników siłowni, jak i dla osób, które nie mogą nadto obciążać układu kostno-mięśniowego.